Strona główna
Ogolnoukrainska pielgrzymka do Zarwanytci, Lipiec 2010 Drukuj Email

W dniach 17-18 lipca ponad 80 tys. grekokatolików z Ukrainy i zagranicy, w tym z Polski uczestniczyło w ogólnoukraińskiej pielgrzymce do Zarwanicy, sanktuarium maryjnego na Podolu. W imieniu Benedykta XVI pielgrzymów przywitał przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, kard. Angelo Bagnasco z Genui.

- Zarwanica to największe sanktuarium Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie – powiedział KAI bp Wasylij Semeniuk, ordynariusz eparchii (diecezji) tarnopolsko-zborowskiej, na której terenie znajduje się sanktuarium. Zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka do Matki Bożej Zarwanickiej odbyła się w intencji Roku Powołań do Życia Zakonnego w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim (UKGK). – Chociaż był upał, wiele grup po kilka dni pielgrzymowało pieszo, ponieważ taka tutaj jest tradycja jeszcze z lat przedwojennych – zauważył bp Semeniuk.

Położona na Podolu zachodnim mała wieś Zarwanica, stała się ośrodkiem kultu maryjnego już w XIII w. Według przekazów, w 1240 r. trafił tu mnich uciekający ze zrujnowanego i spalonego przez Mongołów Kijowa. Ujrzał we śnie Matkę Boską, a gdy się obudził, zobaczył ikonę Matki Bożej z małym Jezusem. Mnich zbudował dla ikony kapliczkę. Przy niej wytrysnęło źródełko, z którego woda miała wartości lecznicze i szybko uznano je za cudowne.
Diecezij Buczacz przedstawial Apostolski administrator Dmytro Hryhorak OSBM na czele wieliu wirnych naszego Biskupstwa.

 
Diecezja Buczacka (UKGK), Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting